Menu

Úžeh versus úpal

14.7.2015 - Zdraví
Úžeh versus úpal
úžeh2

Nepodceňujte vysoké letní teploty

Léto je období koncertů, festivalů a válení se u vody. Parné dny sebou ale také nesou nebezpečí ve formě úpalu nebo úžehu. Poznáte je od sebe? Víte, co máte dělat v případě úpalu nebo úžehu? A jak jim předcházet?

Úžeh nebo úpal?

Úpal vzniká přehřátím organismu v horkém prostředí. Můžete ho tedy chytit nejen venku, ale třeba také ve vyhřátém autě. Hlavní projev je bolest hlavy, horečka a můžou následovat závratě, zvracení, svalové křeče nebo halucinace. V extrémních případech hrozí smrt. Postižený by měl být ve stínu a pít nejlépe minerální nápoje. Studené obklady nebo vlažná sprcha také pomáhají. Důležité je, aby teplota organismu klesala postupně. Úžeh vzniká přímým slunečním zářením na hlavu, kdy dojde k přehřátí mozku a mozkových blan. Někdy stačí třeba i jen 10 minut na sluníčku. Často k němu dochází spolu s úpalem, zdravotní potíže se ale objevují později, většinou v noci. Příznaky jsou podobné jako u úpalu, přidává se k nim ale také ztuhnutí šíje. Postiženému pomáháme stejně jako při úpalu.

úžeh1

Dodržujte pitný režim

Prevence obecně spočívá v dostatečném příjmu tekutin, omezení pobytu na slunci a dostatečné pokrývce hlavy. Pokud cestujete, nechte jízdu autem nebo autobusem na pozdější hodinu. Nejezte také těžká jídla a nepřehánějte to s alkoholem, který tělo dehydratuje. Nenechte si letní radovánky zkazit zdravotními komplikacemi a připravte se na silné sluneční paprsky.

Štítky: , ,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *